NAJSKUTECZNIEJSZE LASERY NA PRZEBARWIENIA
Przebarwienia to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Postarzają skórę optycznie bardziej niż zmarszczki i mogą pojawić się w każdym wieku.
Czym są przebarwienia?
Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe wywołane przez naturalny barwnik skóry, melaninę, w komórkach naskórka. Często przybierają różnorodne barwy – brązowe oraz żółte. Możemy je podzielić w zależności od lokalizacji w obrębie skóry na naskórkowe, skórne i mieszane. Przebarwienia naskórkowe to piegi, melasma oraz plamy soczewicowate. Wyróżniamy również przebarwienia miejscowe – znamiona i plamy hiperpigmentacyjne – które są wywołane przez szereg czynników mechanicznych i hormonalnych. Istnieją także przebarwienia o podłożu genetycznym (piegi, hiperpigmentcja pod oczami, plamy soczewicowate) oraz te o podłożu hormonalnym, powstałe w wyniku zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, schorzenia jajników) oraz stosowaniu leków przeciwbólowych, sulfonamidów i tetracyklin. Melasma (ostuda) jest typem hiperpigmentacji o ostrych, nieregularnych kształtach. To mocno ograniczone, ciemnobrunatne plamy (występują u 20% ciężarnych kobiet). Przebarwienia starcze z kolei powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie oraz dłoniach – z wiekiem ulegają powiększeniu. Zmiany barwnikowe są spowodowane również stanami zapalnymi i długotrwałą ekspozycją na słońce. Są to tzw. przebarwienia pozapalne – czerwone, różowe lub brązowe plamki, które ulegają zaostrzeniu pod wpływem słońca.
Laserowe usuwanie przebarwień
Zabieg z użyciem lasera Q-Switch polega na zastosowaniu punktowych wiązek lasera o dużej mocy. W następstwie dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia komórek skóry i do głębokiej przebudowy włókien kolagenowych. Efektem zabiegu jest zdrowsza, młodziej wyglądająca skóra oraz rozjaśnienie przebarwień.
Kolejną metodą walki z przebarwieniami jest wykorzystanie nieablacyjnego lasera frakcyjnego, który emituje energię w postaci mikrowiązek światła. Mikrowiązki w sposób kontrolowany uszkadzają wybrane obszary naskórka oraz skóry właściwej. Proces gojenia stymuluje produkcję nowych, zdrowych komórek oraz pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Efektem zabiegu jest młodsza i zdrowsza skóra bez przebarwień. Zabieg nie wymaga czasu rekonwalescencji – objawy ustępują po kilku godzinach.