A,B,C SKUTECZNEJ DEPILACJI LASEROWEJ
Gdy w 1944 roku aktorka Betty Grable z ogolonymi do reklamy nogami zareklamowała kostium kąpielowy, zainspirowała inne kobiety do golenia nóg. Ale to rok 1915 jest prapoczątkiem ery depilacji. Tego właśnie dnia ukazała się w czasopiśmie Harper’s Bazaar reklama, która pokazuje modelkę w letniej sukience – i uwaga! – bez włosów pod pachami. Towarzyszący fotografii podpis “Letnia sukienka i nowoczesny taniec wymuszają usunięcie zbędnych włosków” uświadomiła kobietom, jak nieestetycznie wygląda owłosione ciało. Panowie również coraz częściej cenią sobie bujne owłosienie, ale… na głowie. Szyja, kark, klatka piersiowa i plecy – tu preferencje są dziś zgoła inne niż kiedyś.
Maszynki, kremy do depilacji, pasta cukrowa, woski czy wreszcie depilatory elektryczne – te sposoby są stosowane w dalszym ciągu. Jednak są to metody tymczasowe, a niektóre dość bolesne. Nie sprawdzą się u osób z niskim progiem bólu, wrażliwą skórą czy skłonnością do zapalenia mieszków włosowych. Dlatego pojawienie się lasera do trwałej depilacji spowodowało prawdziwą rewolucję w walce z niechcianym owłosieniem.
Depilacja laserowa – skuteczność
Powszechnie uważa się, że celem działania lasera jest zniszczenie cebulki włosa. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ zniszczenie macierzy w cebulce włosa nie daje trwałych efektów. Celem wiązki laserowej są komórki macierzyste (ACS-adult stem cells), które znajdują się powyżej korzenia włosa w tzw. wybrzuszeniu włosa. W pewnych okolicznościach – nie do końca do tej pory poznanych – gdy komórki korzenia włosa zostają zniszczone, na ich miejsce migrują komórki ASC i zaczynają proces tworzenia nowych komórek.
Mechanizm działania lasera
Włos zawiera barwnik – melaninę – który jest chromoforem (nośnikiem dla światła lasera). Impuls lasera niszczy włos, podgrzewając melaninę do punktu, w którym ciepło rozprasza się po całym mieszku włosa i niszczy wszystkie komórki macierzyste. Ustalając parametry, bierzemy pod uwagę cechy skóry, jej grubość, wrażliwość, fototyp, ważny jest też kolor i grubość włosa.
W naszym gabinecie wartość energii zawsze dobieramy indywidualnie, biorąc pod uwagę grubość i kolor włosa, kolor skóry i czas impulsu. Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zareaguje dana skóra, dlatego zawsze zaczynamy zabieg od najniższych parametrów, stopniowo zwiększając moc podczas następnych zabiegów.
Lasery do depilacji
Obecnym standardem na rynku są lasery charakteryzujące się odpowiednią długością fali:
- aleksandrytowe – 750 nm – doskonale sprawdzają się przy jasnych i cienkich włosach, ale nie nadają się do ciemniejszych fototypów,
- ND:Yag (neodymowe) – 1064 nm – idealne do ciemnych fototypów, ale usuwają tylko ciemny i gruby włos,
- diodowe – 810 nm – to taki wariant pośredni między laserem aleksandrytowym i neodymowym, depilują trwale jaśniejsze włosy lepiej niż Nd:Yag, a z kolei są bezpieczniejsze dla ciemniejszego fototypu niż laser aleksandrytowy.
W naszej strefie klimatycznej ze względu na fototyp skóry i kolor włosów najlepiej radzą sobie lasery diodowe i aleksandrytowe, dlatego lepiej wyposażone gabinety dysponują obydwiema technologiami. Kliniki kupują dwa lasery (diodę i aleksandryt) albo decydują się na dostępne obecnie rozwiązanie w postaci tzw. lasera hybrydowego, który łączy w sobie 2 lub nawet 3 długości fali. Są więc dostępne lasery diodowo-aleksandrytowe sprawdzające się przy usuwaniu włosów jasnych, ale też przy ciemniejszym fototypie oraz lasery hybrydowe Nd:Yag – dioda do pracy na ciemniejszych fototypach i grubszych włosach.
W BK pracujemy na platformie z dwiema wymiennymi głowicami, diodową i aleksandrytową, jest tez dostępny laser Nd:Yag, więc mamy możliwość pracować na każdym fototypie i przy różnych kolorach włosów.
Praca na kilku długościach fali podnosi nam zdecydowanie skuteczność zabiegów, więc przy odpowiednim poziomie wyszkolenia operatora, nie ma możliwości aby zabieg nie był skuteczny. UWAGA: 1-2 % populacji nie zareaguje na zabiegi trwałej depilacji laserowej i nie mamy na to wpływu.
Bezpieczeństwo i komfort
Aby zabieg epilacji laserowej okazał się bezpieczny i komfortowy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- dokładny i szczegółowy wywiad przed zabiegiem nie jest stratą czasu, pozwoli nam na wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych, jak również zaniechanie stosowania leków czy suplementów fototoksycznych i fotoalergizujących,
- przed pierwszym zabiegiem zawsze należy wykonać próbę laserową,
- przed każdym kolejnym zabiegiem aktualizujemy informacje na temat naszego stanu zdrowia i przyjmowanych leków (być może coś się zmieniło?),
- chłodzenie skóry podczas zabiegu – to niezmiernie ważny aspekt przy zabiegach wykonywanych osobom z niskim progiem bólowym. Nowoczesne głowice dysponują doskonałym systemem chłodzenia skóry podczas wykonywania zabiegu.
Ponieważ zabieg trwałej depilacji laserowej jest zabiegiem odczuwalnym, zdarza się, że klienci proszą o znieczulenie maścią znieczulającą. Ja osobiście nie jestem zwolenniczką tej metody, ponieważ dużych powierzchni nie należy znieczulać, a małe obszary wykonujemy szybko. Poza tym, jeżeli pracujemy na znieczulonej powierzchni, może dojść do poparzeń, ponieważ klient nie czując bólu może nie zareagować w odpowiednim momencie. Aby złagodzić odczucia bólowe można skorzystać z dodatkowego chłodzenia w postaci zimnych okładów żelowych, stosowanych przed, w trakcie i po zabiegu.
Trwała depilacja laserowa – jak często?
Kolejny ważny aspekt w terapii trwałej depilacji laserowej to właśnie odstępy między kolejnymi zabiegami. W BK przy pierwszej konsultacji zawsze informujemy, że efekty zabiegu nie zależą tylko od nas. Oprócz jakości lasera, prawidłowego dobrania parametrów, właściwej kwalifikacji do zabiegu, do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest systematyczność i stosowanie się do zaleceń.
Odstępy między zabiegami są ważne ze względu na cykl wzrostu włosa i długość fazy anagenu włosów na poszczególnych okolicach ciała. Dlatego klientów na zabiegi umawiamy co 4,6, 8, a nawet 10 tygodni:
- twarz (baczki, szyja, górna warga, broda) co 4 tygodnie,
- ramiona, brzuch, pachy, klatka piersiowa, przedramiona, dłonie co 5-6 tygodni,
- bikini płytkie co 7-8 tygodni,
- bikini całkowite co 5-6 tygodni,
- plecy co 8- 10 tygodni,
- nogi (stopy, łydki, kolana, uda) co 8-10 tygodni.
Przy zachowaniu wszystkich wymienionych aspektów, na pewno będziemy zadowoleni z efektów!