Niechciany makijaż permanentny brwi? Możesz usunąć go laserem
Po co kobiety tatuują sobie brwi?
Brwi są dla kobiety ważnym elementem twarzy, o czym świadczyć może m.in. dynamika trendów w tym jak je modelować, czy mają być cienkie czy grube, lekko uniesione czy nie niemal proste, gęste czy wyskubane jak linijki. Hitem ostatniego okresu w modzie tej części twarzy jest tzw. foxy eyes, gdzie nadajemy kształt brwiom już nie pęsetą lecz skalpelem. Ale nie każda kobieta może pozwolić sobie na eksperymenty z włoskami nad okiem, ponieważ natura wyposażyła nas w tym zakresie bardzo różnie. Niektóre z nas chcą je przede wszystkim w ogóle mieć! I nie przejmować się przy tym, że spłyną na słońcu czy siłowni.
Kobiety z niższym peselem nie mają też często ochoty i cierpliwości na codzienną zabawę z makijażem brwi, a młodsze stawiają na precyzję i komfort oraz modny kształt. Nie dziwi zatem fakt, odkąd kilkadziesiąt temu pojawiła się opcja makijażu permanentnego (pierwszy wykonano w 1984 r.) wiele pań odetchnęło z ulgą. I byłoby to bardzo dobre rozwiązanie, gdyby nie… problemy, jakie pojawiły się w wyniku testowania tego wydawałoby się z pozoru genialnego rozwiązania.
Dlaczego makijaż permanentny brwi zmienia kolor?
- Wiek – u młodych osób procesy złuszczania i odnawiania się skóry zachodzą w 28 dniowym cyklu, dlatego makijaż utrzymuje się krócej. Starsze kobiety
mogą cieszyć się makijażem dłużej, gdyż procesy keratynizacji naskórka następują znacznie wolniej. - Rodzaj cery – na tłustej skórze makijaż utrzymuje się krócej niż na suchej.
- Pielęgnacja makijażu w domu – prawidłowo wg. zaleceń linergistki.
- Kolor wybranego pigmentu – im jaśniejszy barwnik, tym szybciej zaniknie.
- Rodzaj użytych barwników/pigmentów.
- Ekspozycja na promienie słoneczne – częste przebywanie na słońcu i korzystanie z solarium przyspiesza złuszczanie naskórka i ma wpływ na jakość makijażu permanentnego.
- Zabiegi złuszczające (kwasy, peelingi, mikrodermabrazja) – powodują one złuszczanie naskórka i przez to skracają trwałość makijażu.
- Funkcjonowanie układu odpornościowego.
- Przy niedoczynności tarczycy naskórek pozostaje w ciągłej fazie rogowacenia, co skutkuje szybkim wyłuszczaniem się skóry i makijażu.
- Chemioterapia stosowana przy chorobie nowotworowej ma kluczowe znaczenie dla wyglądu i trwałości makijażu permanentnego. Sprawia, że makijaż permanentny może zachować się w sposób nieprzewidywalny.
Po chemioterapii makijaż permanentny może zmienić kolor na dowolny (ciemny lub jasny), może szybko zaniknąć, zaniknąć nierównomiernie lub utrzymywać się bardzo długo. - Choroby autoimmunologiczne (powikłania jak w przypadku chemioterapii).
- Przyjmowanie leków rozrzedzających krew i środków powodujących złuszczanie skóry. Wykonanie makijażu permanentnego podczas kuracji takimi lekami może być problematyczne, ponieważ barwnik
słabiej przyjmuje się w skórze. Po zabiegu natomiast barwnik może wyłuszczać się nierównomiernie i w różnym tempie. - Przyjmowane w ostatnich 6 miesiącach leki sterydowe (pod różnymi postaciami: wziewne, w tabletkach, maści, płyny) mogą mieć wpływ na osadzanie się pigmentu oraz proces gojenia.
Niektóre panie zgłaszające się do nas mają jeszcze makijaż wykonywany czarnym barwnikiem, który co prawda nieznacznie zmienił kolor, ale w tym właśnie tkwi problem. Za mocny i z wiekiem niepasujący do zmieniającej się twarzy powoduje u nich groteskowy efekt.
Jak usunąć makijaż permanentny?
Podczas emisji lasera jego wiązka uderza w powierzchnię makijażu permanetnego, uszkadzając przy okazji w niewielkim stopniu naskórek. – Czasem dochodzi do wykrwawiania się tego obszaru, ale staramy się tego uniknąć – podkreśla kosmetolog. Wiązka energii rozbija cząsteczki pigmentu barwnika rozjaśniając makijaż z każdym zabiegiem coraz bardziej, a rozbite fragmenty barwnika usuwane są następnie przez nasz układ limfatyczny (rozkład następuje w mikrofagach, czyli komórkach odpowiedzialnych za tego typu procesy w organizmie).
Zabiegowi towarzyszy lekki ból, którego stopień nasilenia zależy od indywidualnego odczuwania, dlatego wcześniej stosujemy znieczulenie. Pojedynczy zabieg nie usuwa jednak barwnika, potrzeba od 4-8 zabiegów.
Opis zabiegu:
Najpierw zawsze jest konsultacja i odpowiednia kwalifikacja do zabiegu. Kosmetolożka zaczyna procedurę od nałożenia znieczulenia. Cały zabieg trwa ok. 10 -15 min. W tym czasie pigment jest traktowany wiązką lasera. Poddawany naświetlaniu obszar początkowo ulega zbieleniu, następnie kolor wraca do pierwotnej wersji, ale widać, że jest go z każdym zabiegiem coraz mniej. Podczas zabiegu słyszymy odgłos, który można porównać z odgłosem, jaki wydaje maszyna do popcornu. Zabieg pomimo znieczulenia nie należy raczej do przyjemnych, choć ból zawsze jest odczuwany bardzo indywidualnie. Proces usuwania tuszu z organizmu trwa ok. 1,5 miesiąca, dlatego na kolejny zabieg umawiamy się dopiero po ok 6 tyg. Po zabiegu: obszar może opuchnąć, mogą być krwiaki i strupki. Po 1 tyg. można zrobić hennę, jednak nie wcześniej, bo obszar poddawany laseroterapii musi się wygoić.
Ile zabiegów?
Trudno określić jaka liczba zabiegów będzie konieczna, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Zazwyczaj jest to 4-8 zabiegów w odstępach co 8 – 10 tygodni.
Efekty:
Skuteczność zabiegu laserowego usuwania tatuażu i makijażu permanentnego zależy od wielu czynników, takich jak:
- karnacja skóry (z tłustej barwnik wypłukuje się szybciej),
- wielkości rysunku,
- głębokości podania barwnika,
- rodzaju, jakości i koloru pigmentu.
- fotodermatozy,
- nowotwory skóry,
- ciąża i karmienie piersią,
- terapie doustne retinoidami,
- aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,
- skóra opalona, stosowanie samoopalaczy,
- stany zapalne skóry oraz przewlekłe zapalne dermatozy,
- zioła światłouczulające (dziurawiec, nagietek, skrzyp) oraz leki światłouczulające (antybiotyki, antydepresyjne).
Czas trwania zabiegu:
10 – 15 min. + 40 min. Znieczulenie.
Zalecenia pozabiegowe:
– oczyszczanie skóry twarzy delikatnymi preparatami myjącymi,
– skóra po zabiegu nie powinna być drażniona mechanicznie
– makijaż brwi można zrobić dopiero po ostatecznym wygojeniu się naskórka, czyli ok. 2 tygodniach
– konieczna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV (kremy spf 50) po każdym zabiegu i podczas trwania całej serii zabiegowej.
Cena:
300-500 zł./ 1 zabieg