Jak wyszczuplić i wymodelować nogi? Cz. I
– Wiek nie ma w kontekście tego problemu decydującego znaczenia. Trafiają do nas zarówno młode dziewczyny, jak również kobiety w ciąży, po ciąży lub panie w okresie przed/po lub menopauzalnym – podkreślają Agnieszka Mienik – kosmetolog i właścicielka kliniki oraz Urszula Krawczyk – mgr fizjoterapii, specjalistka w zabiegach na ciało.
Przyczyny problemu
– Przeważnie problem estetyczny nóg ma dwa podłoża, są to: nadmiar limfy, skutkujący obrzękami nóg oraz nadmiar tkanki tłuszczowej – przeważnie w górnej ich części oraz w okolicy kolan. Najczęściej jednak przyczyny się zazębiają i rozwiązanie wymaga spersonalizowanego podejścia – mówi Urszula Krawczyk, która w klinice specjalizuje się w zabiegach na ciało.
Ekspertka wyjaśnia też jak wygląda proces doboru terapii wyszczuplania nóg i podkreśla, że zawsze zaczyna się on od wnikliwej konsultacji. Najistotniejsze pytania, które zadaje klientkom związane są z:
– codziennym trybem życia
– odżywianiem (regularność i jakość posiłków),
– ilością wody jaką wypijamy dziennie
– aktywnością fizyczną
Terapeutka zapyta nas również o stres (wpływa on na zakwaszenie organizmu i procesy metaboliczne), tempo życia, zdrowie, choroby (zwracamy szczególną uwagę na te o podłożu hormonalnym lub autoimmunologicznym) oraz predyspozycje rodzinne/genetyczne do pewnych chorób, leki i suplementację.
– Uwzględniamy w tym wywiadzie pielęgnację domową (czy ona występuje i jaka ona jest). Oczywiście klientka wypełnia standardowo kartę, aby wyeliminować ew. przeciwwskazania do terapii – podkreśla fizjoterapeutka Ula Krawczyk.
Nadmiar limfy
To istotny czynnik pogorszający wygląd naszych nóg. Za tym problemem zwykle stoją zaburzenia hormonalne takie jak: menopauza, Haschimoto, stosowanie antykoncepcji czy insulinooporność. Klientki często zgłaszają się do nas z obrzękami nóg, „galaretkowatym ciałem”, a także skórą, która straciła swoją jędrność i sprężystość.
– W przypadku obrzęków oraz braku jędrności musimy wykorzystać siłę zabiegów, które będą nam pozwalały wyeliminować nadmiar wody z przestrzeni międzykomórkowych i zastymulują drenaż limfy. Będą to głównie zabiegi drenujące z wykorzystaniem masażu próżniowego, takie jak ICOONE – wyjaśnia fizjoterapeutka.
Masaż próżniowy świetnie sprawdza się przy spuchniętych nogach i licznych obrzękach. Laser ICOONE ma wiele programów do drenażu limfatycznego, w tym na: obrzęki twarde i miękkie, co daje nam naprawdę szerokie spektrum działania.
– ICOONE jest nie tylko skutecznym, ale i bezpiecznym zabiegiem, który mogą wykonywać nawet panie w ciąży – zapewnia kosmetolog Agnieszka Mienik.
ICOONE Laser stymuluje pracę układu limfatycznego, natychmiast zmniejszając obrzęki nóg. Dodatkowo skutecznie poprawia mikrokrążenie oraz dotlenienie tkanek organizmu. Posiada wiele programów medycznych, które są niezbędne w trudnych przypadkach wymagających precyzyjnego i specjalistycznego opracowania. Opcjonalnie do ICOONE możemy zastosować także masaż manualny, ale takie postepowanie zaleca się w sytuacji zaistnienia przeciwwskazań do wykonywania zabiegów na urządzeniach (np. żylaki nóg).
– Z ICOONE Laser świetnie współpracują bandaże Arosha, są różne typy tych bandaży nasączone składnikami aktywnymi, są też specjalne do walki z obrzękami i zastojami limfatycznymi, w swoim składzie mają: escynę, wąkrotkę azjatycką, sól z morza martwego, ekstrakt z guarany, wyciąg z algi brunatnej. Można je stosować samodzielnie lub właśnie w terapiach łączonych z ICOONE –zapewniają specjalistki.
Efekt wyszczuplenia i wymodelowania nóg widać praktycznie po pierwszym zabiegu, ponieważ drenażem limfatycznym szybko ‘zdejmujemy’ wodę i obrzęki. Zalecane jest jednak wykonanie zabiegu w serii w celu utrzymania prawidłowego poziomu limfy w ciele.
Trzeci zabieg, który bierze się pod uwagę u osób mających problemy z krążeniem nóg, to karboksyterapia.
– Karboksyterapia powoduje neovascularyzację, w wyniku czego wytwarzają się nowe naczynia przejmujące funkcję tych uszkodzonych. W konsekwencji poprawiamy intensywnie mikrokrążenie, a dzięki dotlenieniu tkanek poprawia się metabolizm komórkowy. Schemat zabiegowy jest ‘szyty na miarę’, ale zabiegi można ze sobą przeplatać w terapiach łączonych – podkreśla Ula Krawczyk.
Przykład spersonalizowanej terapii łączonej na wyszczuplenie nóg:
Pacjentka z menopauzą i Haschimoto: 15 zabiegów Icoone 2 x w tygodniu, 6 x karboksyterapia 1 x w tygodniu, 5 zabiegów bandaży Arosha 1 x w tygodniu.
W BK sprawdza się nam w takich przypadkach spinusoida: 5 Icoone na start i przygotowanie organizmu do fazy uderzeniowej, następnie faza uderzeniowa 5 zabiegów Icoone przeplatanych z karboksyterapią, przy ostatniej 5-tce Icoone łączenie z bandażami Arosha, bo kiedy tego obrzęku jest mniej, składniki aktywne z bandaży ‘zabierają’ jego pozostałości i wpływają intensywnie na napięcie i elastyczność skóry.
Jak utrzymać efekt szczupłych i wymodelowanych nóg? Zdaniem ekspertek ogromne znaczenie ma praca klientki w domu, co oznacza:
– regularny automasaż,
– przyjmowanie dużej ilości wody (2 l. dziennie; bez wody nie wypłuczemy toksyn, a poza tym im więcej pijemy, tym lepiej drenujemy, lepiej płynie wtedy limfa i nie zatrzymujemy tak wody)
– picie ziół (pokrzywa lub zielony szejk z selera, ogórka, natki pietruszki i imbiru – pobudza metabolizm), masowanie szczotką na sucho etc. Ogromne znaczenie będzie miała cała profilaktyka.
Zapraszamy do kontaktu z naszą ekspertką – mgr fizjoterapii Urszulą Krawczyk.
Oprac. A.B.
Konsultacja merytoryczna: Agnieszka Mienik, Urszula Krawczyk
KLINIKA BEZPIECZNA KOSMETYKA